Paslanmaz çelik, pas ve korozyona karşı dayanıklı, güçlü bir malzemedir. Bu özellikler, mutfakta, yemek odasında veya banyoda olsun, dayanıklı ev eşyaları için akıllıca bir seçim yapılmasını sağlar.

Olağanüstü tasarımlar yaratmak için, modern imalat teknikleri bize hem organik hem de geometrik formları hassasiyetle şekillendirme özgürlüğü verir. Hangi malzeme bu kadar kesin şekiller alabilir, bu kadar uç noktalara çekilebilir ve gücünü kaybetmez? Paslanmaz çelik, geleneksel veya çağdaş parçalar olsun, bir ömür boyu keyif alınacak güzel ve dayanıklı ürünler üretmemizi sağlar.

Peki paslanmaz çeliği bizim için özel kılan nedir? Robert Welch neden paslanmaz çelikten çatal bıçak ve sofra takımları tasarlamaya başladı ve malzemeyle ilişkimiz son 70 yılda nasıl gelişti?

Evinizin Her Köşesinde Yerini Alır

Paslanmaz çelik ev için iyi bir malzeme mi? Katı 18/10 paslanmaz çelik kalite garantisi sunar. Kalıcı bir malzeme ile çalışmak, hem harika görünen hem de iyi işlev gören zamansız parçalar tasarlamaya odaklanmamız anlamına gelir, çünkü, işler olabildiğince iyi bir şekilde işlediğinde, insanlar onları mümkün olduğunca uzun süre etraflarında bulundurmak ister. Bu yüzden tasarımlarımızın görünümünün modası geçmesini istemiyoruz.

Paslanmaz çelik, kaplanmamış bir malzemedir ve bu nedenle krom kaplamalı malzemelerden çok daha fazla korozyon ve pas direncine sahiptir. Krom kaplama, daha düşük kaliteli malzemelerin iyi görünmesi için bir kaplama olarak kullanılabilir, ancak pahalı kaplama mutlaka günlük kullanımın zorluklarına dayanamayabilir. Paslanmaz çelikle, parlaklığı ve dayanıklılığı korumak için kaplamaya gerek yoktur – kendi başına aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır.

Malzemenin güvenilirliği, banyo serilerimiz Burford ve Oblique’un popülerliğiyle kanıtlanmıştır. Paslanmaz çelik, paslanmadığı ve korozyona uğramadığı için, sıcak su ve mikrofiber bir bezle kolayca bakım yapılabilen banyo ortamı için ideal bir malzemedir. Bu ürünlerin banyonuzu yıllarca kusursuz göstermesini sağlamak için, her ürünü mümkün olduğunca az parça kullanarak üretiyoruz.

1950’lerden bu yana tasarladığımız parçaların birçoğu, kendi başlarına küçük heykeller olarak duran ikonik profillere sahiptir.

Paslanmaz Çelik Sürdürülebilir Bir Malzeme midir?

Paslanmaz çelik %100 geri dönüştürülebilir! Paslanmaz çelik, işlendiğinde bozulmadığı için birden çok kez yeniden kullanılabilir. Paslanmaz çeliğin sürdürülebilirliği, diğer metallerle karşılaştırıldığında eşsizdir.

Paslanmaz çelik, bakımı kolay ve temiz tutulması kolaydır, bu da dayanıklı ve kaliteli çatal bıçaklar yaratmak için bu malzemeyi açık ara en iyi seçim yapar. Şimdi norm haline gelen bu, her zaman böyle değildi. 1950’lerin başında hala Kraliyet Sanat Koleji’nde gümüş işçiliği öğrencisiyken, Robert Welch, İskandinav ithalatlarından ilham alarak, çatal bıçak üretimi için paslanmaz çeliğin popüler kullanımını etkiledi. Paslanmaz çelikten yapılmış çatal bıçak ilk kez 1914 civarında yapılmıştı ancak İngiltere’de savaş zamanı fabrika gereksinimleri nedeniyle, Sheffield yapımlı paslanmaz çelik çatal bıçaklar oldukça düşük kalite ile ilişkilendirilmişti.

Tüm çatal bıçaklarımız en kaliteli 18/10 paslanmaz çelikten yapılmıştır. 18/10 kalibre paslanmaz çelik, pas ve lekelere karşı en yüksek dirence sahiptir çünkü paslanmaz çelik alaşımına en yüksek yüzde krom içeriği (%18) ile yüksek yüzde nikel (%10) dahildir. Krom, pas direncini artırırken, nikel parlaklık ve ışıltı ekler.

Paslanmaz Çelik İlk Kez Ne Zaman Üretildi?

Paslanmaz çeliksiz bir dünya düşünmek zordur. Bu malzeme, modern yaşamla özdeşleşmiştir. Son yüzyılda hayatımızın birçok alanında devrim yaratan ve rakipleri – karbon çelik, bakır ve alüminyum – üzerinde üstünlük sağlayan bir metal olduğu için, paslanmaz çeliğin nispeten yeni bir yenilik olduğuna inanmak zordur, sadece 1913’te ilk kez üretilmiştir.

Kökenleri konusunda bazı tartışmalar vardır; 1820’lerden itibaren, demir-krom alaşımlarının belirli asitlere direnci üzerine deneyler yapılıyordu, ancak krom ile karbon içeriğinin doğru oranları henüz tam olarak anlaşılmamıştı. Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya dahil olmak üzere diğerleri arasında, korozyona dirençli bir alaşım yaratmak için farklı uygulamalarla deneyler yapılıyordu.

İngiltere’de, 1913’te, Sheffield’dan Harry Brearley, %12,8 krom içeriğine sahip ‘paslanmaz’ çelik olarak adlandırdığı bir şeyi keşfetti. Kısa süre sonra ‘paslanmaz’ olarak yeniden adlandırıldı. Brearley, Sheffield üreticilerini yeni alaşım için yeni uygulamalar bulmaya teşvik etti.

1955, Paslanmaz çelik makro fotoğrafı. Robert Welch’in öğrenci tezinin kapağı.

Paslanmaz çelik, demir, krom ve diğer bileşen metallerden oluşan korozyona dayanıklı bir alaşımdır. Metalin direnci, metalin yüzeyini koruyan alaşım elementi kromun eklenmesinden gelir.

Evde etkileyici, uzun ömürlü tasarımlarla günlük yaşamı zenginleştirmeye inanıyoruz ve bunu 1955’ten beri yapıyoruz. Güzellik ve işlevsellik, ister banyo için pratik nesneler, ister yemek masası için bir şamdan merkez parçası, mutfak bıçakları veya mutfakta kullanışlı bir araç tasarlarken el ele gider.

Dayanıklı, çok yönlü ve hijyenik olan paslanmaz çelik, 70 yıldır bizim için bir mucize malzeme olmuştur. Parçalarımız bir ömür boyu sürecek şekilde tasarlanmıştır, birçoğu koleksiyonerlerin ilgisini çekecek nesneler haline gelmeye adaydır.