Big Green Egg
Big Green Egg
Big Green Egg
Big Green Egg’i Keşfedin

Her dem yeşil

Bugün bildiğimiz Big Green Egg, aslında çok uzun bir sürecin ürünüdür. Sizi Big Green Egg’in tarihine bir yolculuğa çıkaralım!

Big Green Egg’in kökenleri, 3.000 yıl önce Doğu Asya’da kullanılan ve Japonlar tarafından kamado olarak adlandırılan kil fırınlara dayanır.

20. yüzyılda Japonya’da görevli Amerikan askerleri, kamadoda pişirilen yemeklerin lezzetini keşfetti ve bu fırınları Amerika’ya getirdi.

1974’te Ed Fischer tarafından Atlanta, Georgia’da kurulan Big Green Egg, Amerikalılara kamado satın alma fırsatı sundu ve zamanla bu ocakları modern teknolojiyle geliştirdi.

Big Green Egg barbekünün güncel versiyonu, geleneksel bilgelik ve modern teknolojinin birleşiminden oluşup, NASA‘nın seramik teknolojisi sayesinde ısı ve dış hava koşullarına karşı en dayanıklı haline sahip olmuştur.

EGG ile sonsuz lezzet olasılıkları

Güzelce ızgara yapılmış ve son derece yumuşak et, tuz kabuğunda pişirilmiş veya füme yapılmış balık, kış güveci, çıtır pizzalar, hassas tatlılar ve ızgara sebzeler… Big Green Egg, sonsuz olasılıklar sunar.

Model Izgara Çapı Pişirme Alanı Ağırlık Boy
MINI 25 cm 507 cm2 17 kg 43 cm
MINIMAX 33 cm 855 cm2 35 kg 50 cm
SMALL 33 cm 855 cm2 36 kg 61 cm
MEDIUM 40 cm 1.140 cm2 51 kg 72 cm
LARGE 46 cm 1.688 cm2 73 kg 84 cm
XLARGE 61 cm 2.919 cm2 99 kg 78 cm
2XL 73 cm 4.185 cm2 170 kg 90 cm

7 Big Green Egg modelimiz arasından sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Ayrıca, geniş aksesuar yelpazemiz, her EGG modelinin olanaklarını sınırsız bir şekilde genişletebilmenizi sağlar.

Mini
Ailenin en küçük ve en hafif üyesi

Kamp, tekne gezisi veya piknik için ideal. 2 – 4 kişi için yemek pişirebilir, kolayca taşıyabilirsiniz.

Minimax
En kompakt Egg

Küçük boyutuna rağmen geniş pişirme alanı ve taşınabilirliği ile 4 – 6 kişi için ideal bir masaüstü modeli. Ayrıca otel ve restoranlarda, ön pişirim ve hazırlık mutfaklarında en çok tercih edilen boydur.

Small
Küçük boyut, yüksek performans

Balkonlar ve küçük teraslar için ideal, kompakt bir dış mekan pişirme aracı. 4 – 6 kişilik yemekler için yeterli kapasiteye sahiptir.

Medium
Aile ve dostlarla birlikte keyifli yemekler

Küçük şehir bahçeleri, teras veya balkonlara sığabilecek kadar kompakt. 6 – 8 kişi için ızgara yapmak, tütsülemek, güveç pişirmek veya fırınlamak için yeterince büyüktür.

Large
En popüler model

Geniş pişirme alanı sayesinde 8 kişiye aynı anda yemek hazırlama imkanı sunarak, üç-dört tabaklık menülerin kolayca hazırlanmasını sağlar. Otel ve restoranların catering ve brunch’larının gözde barbekü boylarından biri.

XLarge
Büyük boy aşçılık deneyimi

Büyük aileler, arkadaş grupları, profesyonel aşçılar veya büyük gruplara yemek hazırlamayı sevenler için ideal. 61 cm çapındaki geniş pişirme alanı sayesinde aynı anda çok sayıda kişiye yemek servisi yapabilme imkanı sunar. Otel ve restoranların catering ve brunch’larının gözde barbekü boylarının bir diğeri.

2XL
En büyük seçim

Ailenin en büyük üyesi ve piyasadaki en büyük kamado modeli. 170 kg ağırlığında, 1 metre yüksekliğinde ve 0,4 m²’den fazla pişirme alanına sahip, göz alıcı ve yüksek performanslı bir üründür.

Benzersiz ve karakteristik aromayla kendinizi şaşırtın

Şefler için yeni imkanlar

Favori tariflerinizi BGE’inizde hazırlamayı veya yeni bir yemek yaratmayı seveceksiniz.

Birlikte keyif alın

Unutulmaz anlar yaratmak için kendinizi sevdiğiniz ve değer verdiğiniz kişilerle çevreleyin.

Kataloğu inceleyin

Takipte kalın

Ücretsiz bültenimize abone olun

* Gizlilik Politikası‘nı kabul ediyorum.