Bifteği ızgara, kızartma ve soteleme yöntemleriyle pişirme

Big Green Egg’de lezzetli bir sığır eti parçasını çabucak pişirmek istediğinizde, büyük ihtimalle tercihiniz biftek olacaktır. Çünkü biftek hem yumuşacık hem de lezzetlidir, hızla pişirilir ve çeşitli Big Green Egg pişirme tekniklerini kullanabilirsiniz. Peki, etin pişme derecesi mi dersiniz? Bu tamamen sizin tercihinize kalmış ve etin iç sıcaklığını kendiniz bir çekirdek termometresi ile kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Peki siz hangisini tercih edersiniz: ızgarada pişmiş biftek, tavada kızartılmış biftek veya sote biftek?

Biftek Çeşitleri

Big Green Egg’de biftek pişirirken, hangi çeşidi seçeceğiniz tamamen size bağlıdır. Bu seçime göre et, ineğin arka tarafından veya sırtından kesilebilir. Arka taraftan kesilen biftekler üst but, kalın but veya kontrfileden elde edilir. Eğer biftek, üst butun veya kalın butun en üst kısmından kesilirse, buna döş bifteği denir. Antrikot ve ribeye gibi biftek kesimleri ise kasap tarafından ineğin sırtından çıkarılır. En prestijli kesim ise filetodur ve bu da ineğin sırtından alınır. Filetonun en kalın parçası kullanılarak yapılan kesimler parça halinde fileto biftek ya da Tournedos olarak adlandırılır. Bu kesimler inanılmaz derecede yumuşak etlere işaret eder, ancak diğer biftek türlerine kıyasla biraz daha az lezzetlidir.

Big Green Egg’den Biftek

Ayrıca, otla beslenen ve tahılla beslenen sığırlardan elde edilen biftekler arasında seçim yapabilirsiniz. Bu konu ve çeşitli biftek türleri hakkında daha fazla bilgiyi başka bir blog yazısında bulabilirsiniz. Burada ise Big Green Egg’de biftek pişirme için kullanabileceğiniz bazı tekniklere daha yakından bakacağız. Tüm teknikler için geçerli bir kural var: Bunlar kısa süreli ve yüksek sıcaklıkta pişirme yöntemleri olduğu için, etin pişirmeden önce oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Bu nedenle, Big Green Egg’inizi yakmadan önce bifteğinizi buzdolabından çıkarın.

Bifteği Izgara Yapmak

Big Green Egg’de bifteği ızgara yapmak belki de en popüler yöntemdir. Bir bifteği ızgara yapmak için, yaklaşık 200 ile 220°C sıcaklıkta bir Döküm Izgara kullanın. Bu yöntemle, biftek doğrudan kor üzerinde pişirilir. Korun sıcağına ek olarak, ızgara yapmak, bifteğin ızgara sıcağıyla da temas etmesi anlamına gelir. EGG içindeki hava akımının konveksiyon sıcağı ve seramikten yansıyan ısı, tüm pişirme tekniklerinde önemli bir etkendir. Bu yoğun temas ısısı, biftekte güzel ızgara izleri oluşturan Maillard tepkimesini tetikler. Maillard tepkimesi, lezzeti artırır. Elmas şeklindeki ızgara izleri sadece estetik için değildir; daha yoğun bir Maillard tepkimesi sağlar. Ayrıca, ızgara yaparken bazı yağlar kömüre damlayarak ete hoş bir dumanlı aroma kazandırır. Izgara tekniği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, bu konuda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bifteği Kızartmak

Bifteği, paslanmaz çelik ızgara üzerine yerleştireceğiniz bir tavada ya da plancha veya yarım planchanın düz tarafında da kızartabilirsiniz. Bu yöntem, dökme demir aksesuarlar sayesinde Maillard tepkimesini tetikler, ancak dökme demir ızgarada olduğu kadar yoğun değildir. Sonuç, ocak üstünde bir tavada kızartmaya benzer ancak dökme demirin ve Big Green Egg’in avantajlarıyla gelir. Bu, etin daha sulu ve daha lezzetli olmasını sağlar. Bifteği kızartmak için neredeyse hiç yağa ihtiyacınız olmaz. Bifteği hafifçe zeytinyağı ile ovalamanız yeterlidir. Hem kızartma hem de ızgara için, sıcaklık 200 ile 220°C arasında olmalıdır. Hem kızartırken hem de ızgarada, dökme demirin iyi bir şekilde ısındığından emin olun. Dökme demir ızgaranızı, tavayı veya planchayı kapalı kapak altında en az 10 dakika önceden ısıtın.

Bifteği Sotelemek

Big Green Egg’de bifteği sotelemek de mümkündür. Bu pişirme tekniğini kullanmanın en kolay yolu, woku convEGGtor Sepetine asmaktır. Bu, woku EGG’inize kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde yerleştirmenizi ve çıkarmanızı sağlar. Bifteği sote yaparken, sıcaklığı yaklaşık 240°C civarında tutun. Bu sıcaklık, wokun ince metali sayesinde ve doğrudan korun sıcağının üzerinde asılı kaldığı için yeterlidir. Bifteği, liflerin tersine 1 ila 1,5 santim kalınlığında şeritler halinde kesin ve yağ bazlı bir marine ile marine edin ya da şeritleri biraz yağ ile ovun ve tadına göre tuz ve biber ekleyin. Wok’a yağ eklemeye gerek yoktur. Aslında, bu yüksek sıcaklıkta yağ dumanı çıkarabilir. Sadece, ısıtmadan önce woku mutfak kağıdı üzerinde biraz yağ ile yağlayın. Etinizi ekledikten sonra, biftek şeritleriniz 2 ila 3 dakika içinde hazır olacaktır. EGG’inizin kapağını her karıştırdıktan sonra kapatmayı unutmayın, bu, etinize o benzersiz Big Green Egg lezzetini kazandırır.

Bifteğin Çekirdek Sıcaklığı

Farklı pişirme teknikleri için hangi kurulumların kullanıldığını ve hangi pişirme sıcaklıklarının korunması gerektiğini öğrendiğinize göre, biftek için ideal çekirdek sıcaklıklarını bilmek de yararlı olacaktır. Sote edilen şeritlerin çekirdek sıcaklığını ölçmenize gerek yoktur, ancak Big Green Egg’de bütün biftekleri kızartırken veya ızgarada pişirirken aşağıdaki çekirdek sıcaklıkları referans alınabilir. İstediğiniz pişme derecesine göre etin iç sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Bifteğiniz nasıl olsun: az pişmiş, orta az pişmiş, orta, orta fazla pişmiş mi yoksa iyi pişmiş mi?

  • Az pişmiş için: 48-50°C
  • Orta az pişmiş için: 51-53°C
  • Orta için: 54-57°C
  • Orta fazla pişmiş için: 58-62°C
  • İyi pişmiş için: > 63°C
Big Green Egg ile Mükemmel Biftek Pişirme